Main content
An "Aesop Arrival" kit box and several individual Aesop product bottles are displayed on a dark wooden surface in front of a golden background with shelves holding potted plants.

The Intrepid Explorer The Intrepid Explorer

Gifts for those who carry their sanctuary with them Gifts for those who carry their sanctuary with them

Gifts for travel

Gifts for travel
11 products
11 products
Notable formulation

Resurrection Rinse-Free Hand Wash

Cleanses hands without the need for water

Old price New price £11.00
(£220.00/L.)

Departure

Seven travel-sized essentials for adventurers en route

One size
Kit
Old price New price £55.00

Purifying Facial Exfoliant Paste

For dry skin, frequent travellers, shavers, winter and cool climates

One size
75 mL
Old price New price £45.00
(£600.00/L.)
New additon

Solais Replenishing Hand Serum

Reduces the appearance of dark spots

One size
30 mL
Old price New price £35.00
(£1,166.67/L.)

Toothpaste

Mint, Anise, Spice

One size
60 mL
Old price New price £11.00
(£183.33/L.)
daily-essential

Protective Lip Balm SPF30

Sun protection for the delicate skin of the lips

One size
5.5 g
Old price New price £17.00
(£3,090.91/KG.)

Immediate Moisture Facial Hydrosol

For a wide range of skin types, frequent travellers and office workers

One size
50 mL
Old price New price £19.00
(£380.00/L.)

Protective Facial Lotion SPF50

For a wide range of skin types, particularly dry

One size
50 mL
Old price New price £47.00
(£940.00/L.)

Exalted Eye Serum

For sensitive, mature, dehydrated, dull and patchy skin

One size
15 mL
Old price New price £85.00
(£5,666.67/L.)

Ginger Flight Therapy

A soothing pulse-point roll-on

One size
10 mL
Old price New price £27.00
(£2,700.00/L.)

Elemental Facial Barrier Cream

For dry, dehydrated and sensitive skin, and cold and harsh conditions

One size
60 mL
Old price New price £47.00
(£783.33/L.)
Orientation message
For the best experience, please turn your device